Založení Českého centra Káhira

Egypt

České centrum Káhira bylo založeno k 1. 7. 2022. U příležitosti uvedení Dvořákovy Stabat Mater ve dnech 24. a 25. 6. 2022 tehdejší velvyslanec Jan Fulík založení ČC Káhira ohlásil za účasti mezinárodní diplomatické obce, nešlo však přímo o oficiální zahajovací událost. Reportáž Českého rozhlasu o zmíněném otevření a plánech první ředitelky Terezy Sváškové si můžete poslechnout zde.

Prostory 

Poblíž starověkých pyramid v Gíze se nachází Velvyslanectví České republiky v Káhiře, brutalistní architektura přizpůsobená pouštnímu klimatu, jejíž dominantou je třináctipodlažní obytná budova. Právě v té, konkrétně v 7. patře, se nachází také prostory ČCZ. Součástí areálu je rozsáhlá úřední budova i rezidence velvyslance. 

Velvyslanectví, které navrhl renomovaný český architekt Karel Filsak ve spolupráci s kolegou Vladimírem Tomsem, bylo postaveno v letech 1977–1980. Žlutobéžový tón budovy je ódou na zlatavé písky regionu, zatímco labyrintový styl vnějšího vzhledu má méně co do činění s estetikou a více s filtrováním silného slunečního světla.  

České centrum zde má k dispozici kancelář a naproti ní dispozičně stejně rozsáhlý tzv. kurýrní byt. Ambasáda však disponuje i kinosálem, výstavními prostory nebo zahradou, která vybízí k pořádání kulturních akcí. 

Kulturní program 

První akcí, kterou ČC Káhira ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky v Káhiře uspořádalo, byl koncert české a evropské klasické hudby v interpretaci dua Švejkar-Korecká. Akce proběhla 3. 10. 2022 v prostorách Cairo Opera House u příležitosti českého předsednictví v Radě EU.  

V prvním roce činnosti se centrum zaměřilo na ve světě již renomované kulturní a společenské události a formáty jako je např. Noc literatury či Evropské dialogy Václava Havla.  

Kalendářní rok 2023 je zasvěcen celoročnímu projektu České a egyptské hrdinky. Jeho hlavní aktivitou je putovní výstava, která ukazuje 12+12 významných žen napříč obory lidské činnosti z 20. i 21. století. Návštěvníci výstavy tak mohou srovnávat a hledat podobnosti, na výstavních panelech se metaforicky potkávají třeba Toyen s vynikající egyptskou malířkou Gazbiou Sirry, Ester Ledeckou s egyptskou sportovní hvězdou, taekwondistkou Hedayou Malak, jiný pár tvoří významná bojovnice za nezávislost Egypta i ženská práva Huda Shaarawi s Františkou Plamínkovou.  

Osvědčuje se spolupráce s dalšími kulturními instituty či ambasádami, o projekt České a egyptské hrdinky – konkrétně o putovní výstavu s možností zapojení dalších členských států EU – dokonce projevila zájem EU delegace v Egyptě, konkrétně velvyslanec Christian Berger. Úspěšná je rovněž spolupráce a síťování s lokálními partnery – od Káhirské opery přes více nezávislé scény a instituce jako Darb1718, Medrar či GrEEK Campus až po univerzity jako je Ain Shams či American University in Cairo. Stálým partnerem pro pořádání kulturního programu je samozřejmě Velvyslanectví České republiky v Káhiře. 

Dosavadní nabídka české kultury byla pestrá, její prezentaci i samotné kulturní zážitky se ČC Káhira snaží situovat na různá místa, volit různé formy.

Noc literatury ve čtvrti Dokki tak hostila populární kavárna, ale i designérská škola a prostory Goethe-Institut. Evropské dialogy Václava Havla přilákaly zejména studenty a pedagogy a byly umístěny do vhodných prostor veřejné univerzity Ain Shams, která zároveň hostí největší katedru bohemistiky na světě.

Světové úrovně dosahující a mnoho dekád trvající práce českých egyptologů shrnula výstava Cesta české egyptologie, která byla k prohlédnutí přímo na zdi ambasády, tak aby byl tento přehled dostupný široké veřejnosti na rušné třídě Dokki Street. Ve spolupráci s Českým egyptologickým ústavem Univerzity Karlovy ČC Káhira realizuje také tematickou procházku po stopách našich egyptologů v Káhiře. Reportáž Českého rozhlasu z této procházky si můžete poslechnout či přečíst v Zápisníku Štěpána Macháčka. Autorské čtení spisovatelky Markéty Pilátové zase hostil příjemný prostor GrEEK Campus v centru (downtown) Káhiry. 

Cesta české egyptologie, 1. 11. 2022 © Magdalena Dubnová

„Těšíme se na pokračování rozdělané práce a další roky, ve kterých, jak doufáme, poroste význam a jméno Česka a české kultury - a to v kosmopolitní Káhiře i v dalších egyptských regionech.“ ředitelka ČC Káhira Tereza Svášková

Vedení Českého centra Káhira 

První ředitelkou ČC Káhira je Tereza Svášková, arabistka a dlouholetá ředitelka festivalu arabské kultury ARABFEST. 

Významné české osobnosti 

Miroslav Bárta, Ladislav Bareš, Jiří Janák, Hana Vymazalová, Lenka Korecká, Marek Švejkar