Založení Českého centra Londýn

Velká Británie

České centrum (ČC) Londýn bylo založeno v roce 1993, je tedy jedním z prvních novodobých Českých center. Za 30 let své existence uspořádalo stovky akcí nejrůznějšího charakteru, přivedlo či představilo místnímu publiku nesčetně českých umělců a odborníků a vybudovalo si širokou základnu návštěvníků, partnerů a spřátelených institucí. Během svého působení bylo svědkem a často i součástí mnoha událostí, které svým způsobem rezonovaly ve společnosti (ať už české nebo britské) a skýtaly příležitost na ně v programové činnosti reagovat – od vstupu České republiky do Evropské Unie přes letní Olympijské hry v Londýně až po Brexit a pandemii Covid-19.

Prostory

V úplných počátcích sídlilo ČC v budově Velvyslanectví ČR v Londýně ve čtvrti Notting Hill, odkud se zanedlouho přestěhovalo do komerčních prostor na Great Portland Street v centru Londýna, kde disponovalo i výstavními prostory. V září roku 2003 se centrum přestěhovalo na věhlasnou Harley Street, kde mělo k dispozici pouze kancelářské prostory a prostory pro výuku češtiny. Centrum se znovu stěhovalo v roce 2014, a to přímo do centra tzv. West End, malebné čtvrti Covent Garden. Odtud pak proběhl poslední přesun v roce 2017, a to zpět na místo, kde ČC začínalo – do budovy českého velvyslanectví. Zde má opět k dispozici nejen kanceláře a učebny pro výuku češtiny, ale také vlastní výstavní prostory, tzv. galerii Vitrínka, využívanou především k představení mladých uměleckých talentů.

© Jan Šrámek Budova českého zastupitelského úřadu, v níž ČC sídlí, byla dostavena v roce 1970 jako budova Československé ambasády. Jejím architektem byl Jan Šrámek a jeho spolupracovníky Jan Bočan a Karel Štěpánský z ateliéru Beta Projektového ústavu hlavního města Prahy. Stavba v roce 1971 získala prestižní cenu RIBA (Cena Královského institutu britských architektů), což je doposud nejvyšší ocenění, jakého se novostavbě českého velvyslanectví dostalo. Po rozdělení Československa v roce 1993 si nově vzniklé republiky rozdělily dvě hlavní budovy původní stavby sdílející společnou zahradu.

Výstava Czech Image mezinárodních studentů v galerii Vitrínka Českého centra Londýn, 2020 © Archiv Českého centra Londýn Více o oceněné brutalistní stavbě velvyslanectví a jejích specifikách můžete zjistit ve videu Brutal Beauty, ve kterém budovami provází britský kritik a spisovatel zabývající se architekturou, Owen Hatherley.

Kulturní program

České centrum Londýn pořádá každoročně už od roku 1997 festival Made in Prague. Tento multižánrový festival je největší přehlídkou české kultury v Londýně a je také jedním z nejstarších kulturních národních festivalů v britské metropoli. Za 26 let trvání festivalu byly jeho hosty například Jiří Menzel, Jan Švankmajer, Zdeněk a Jan Svěrákovi, Josef Abrhám, Juraj Herz, Helena Třeštíková, Iva Bittová, Emil Viklický, Jiří Stivín, Ctibor Turba, Miroslav a David Ondříčkovi, Ida Kellarová, Petr Zelenka, Dejvické divadlo, divadlo Bolka Polívky, František Skála, Woody a Steina Vašulka a mnozí další.

ČC Londýn se pravidelně výraznou měrou podílelo na organizaci účasti českých divadelních a tanečních souborů na světoznámém Mezinárodním divadelním Fringe Festivalu ve skotském Edinburghu. Například v roce 2006 slavilo dosud nevídaný úspěch divadelní studio Farma v jeskyni s představením Sclavi/ Emigrantova píseň, když získalo všechny tři nejdůležitější ceny. V roce 2013 pak ČC iniciovalo a ve spolupráci s organizací Nová síť připravilo ve Velké Británii přehlídku současného českého tance. Czech Dance Showcase nabídla padesát jedna repríz představení tří českých souborů (Spitfire Company & Damúza, Tantehorse a VerTeDance) konaných během třítýdenního festivalového maratonu. Lenka Dusilová a Markéta Vacovská zde převzaly za představení One Step Before the Fall (Spitfire Company & Damúza) jednu ze čtyř cen Herald Angel.

Za své působení uspořádalo ČC Londýn také dlouhou řadu akcí odkazujících na osobnost Václava Havla – např. Václav Havel Festival (hlavní akce sezony 2008 věnovaná dramatům Václava Havla), divadelní vystoupení Velvet Havel, promítání filmu Odcházení, projekt Reading Havel, konference za účasti V. Havla nebo jeden z projektů k českému předsednictví EU v roce 2022 s názvem Evropské dialogy Václava Havla.

Noc literatury se ve Velké Británii konala poprvé v roce 2009, podobně jako v mnoha jiných teritoriích. Od té doby se ČC Londýn propojilo s sdružením kulturních institutů a ambasád EUNIC a populární čtení se rozrostlo v Evropskou Noc literatury (European Literature Night). Na pódiu se tu za tuto dobu za českou stranu vystřídali např. Petra Hůlová, Miloš Urban, Jáchym Topol, Tomáš Sedláček, Xavier Baumaxa a další. V letošním roce se Evropská noc literatury promění ve třídenní Festival evropských spisovatelů, kterého se za Česko zúčastní spisovatelka Kateřina Tučková s anglickým vydáním svého románu Žítkovské bohyně.  

Velmi úspěšná byla prezentace díla architekta Adolfa Loose pod názvem Adolf Loos Season v prestižním Královském institutu britských architektů (Royal Institute of British Architects, RIBA).

Ústředním bodem projektu Adolf Loos Season byla repríza výstavy Learning to Dwell (Učení se bydlet): Adolf Loos in the Czech Lands. Výstava představovala návštěvníkům výsledky průzkumu Loosova díla v českých zemích a přinesla výběr Loosových projektů realizovaných v letech 1907–1933 v Praze, Brně a Plzni. Expozice nabídla nejen návrhy, modely, nábytek a sklo, ale také unikátní dokumenty z jeho archivu, které dosud nebyly veřejně vystaveny.

V hlavní galerii RIBA si návštěvníci mohli prohlédnout výběr Loosových návrhů rezidenčních domů, jako Müllerovu či Winternitzovu vilu. Součástí londýnské výstavy byl rovněž nábytek z rodinného domu Jana Brummela v Plzni, sklo a další předměty z vily v Hrušovanech u Brna, z vily Konstandt v Olomouci a z Müllerovy vily, které ještě nebyly ve Velké Británii vystaveny. V prostorách studovny RIBA byla malá doplňující výstava prvních náčrtů A. Loose, Loosových náčrtů Müllerovy vily v Praze z let 1928–1929, s důrazem na řešení interiéru formou tzv. „Raumplanu“.

Výstavní projekty doplnily série dílen, panelových diskusí a přednášek s předními českými a britskými odborníky.

Jednou z největších akcí pořádanou Českým centrem Londýn vůbec byla česká kulturní sezóna Czech Open během letních olympijských her 2012.

Česká kulturní sezóna má být největší českou kulturní prezentací v Británii za poslední desetiletí. Celá sezona odkazuje k původní olympijské myšlence propojení sportu a umění z počátku minulého století, kdy se udílely olympijské medaile i za umění.

Czech Open 2012

Czech Open 2012 byla největší česká kulturní prezentace posledních desetiletí ve Velké Británii, oslavující pořadatelství Letních olympijských her v Londýně a zapojení komunit a kulturních institucí v doprovodné kulturní olympiádě a festivalu London 2012 Festival. Představilo se na 15 projektů v desítce lokací s aktivní účastí téměř 260 účinkujících a výtvarníků se soustředilo na londýnskou čtvrť Islington, kde během LOH měl své sídlo Český dům. Akce zahrnovaly výstavy, filmové projekce, koncerty, instalace ve veřejném prostoru ad.

Symbolem celé olympiády se stala slavná Kupkova malba Amorfa – Dvoubarevná fuga z roku 1912. Právě stoleté dílo inspirovalo vizuální styl české olympijské výpravy pro LOH 2012 v Londýně.

Na začátku března 2012 zahájil ředitel ČC Londýn Ladislav Pflimpfl za účasti českého velvyslance Michaela Žantovského, předsedy Českého olympijského výboru Dr. Milana Jiráska, islingtonského starosty Phila Kellyho a řady dalších hostů českou kulturní sezónu Czech Open 2012.

Londýn se na LOH chystá od roku 2005. Celé léto tu bude jedním velkým festivalem sportu, kultury a kreativní otevřené metropole. Czech Open 2012 v sobě spojuje nadšení a otevřenost londýnských obyvatel a umělců. Dále kreativitu, vtip a umění českých tvůrců v programech, které jsou součástí prestižních londýnských festivalů. Až nás překvapilo, s jakou pozitivní odezvou a podporou se setkala tato olympijská a kulturní iniciativa u téměř všech oslovených umělců a partnerů v Londýně. Chuť a ochota zapojit se a stát součástí takovéto oslavy byla obrovská.“ uvedl Ladislav Pflimpfl.

Program sestával z desítek akcí, mezi kterými byla projekty v galeriích a kinech, hudební a divadelní vystoupení, workshopy, výstavy, módní přehlídky a programy pro děti.

Disorient Express London – Prague

Unikátní kolekce více než tří desítek modelových vagónků vyrobených legendární britskou hračkářskou firmou Hornby vznikla jako speciální projekt pro Czech Open 2012 a výstavu Coal and Steel. Britští a čeští výtvarníci mladé generace i dnes již etablovaní autoři s výrazným rukopisem pojali individuálně všechny vagónky. Vznikl tak devítimetrový vlak, jehož vagónky jsou skutečnými miniaturními originálními uměleckými díly. Projekt vyvrcholil veřejnou aukcí vagónků, jejíž výtěžek podpořil Access to Sports, charitativní organizaci, která se věnuje sociálně znevýhodněné mládeži.

Mezi více než třicet autorů jednotlivých vagónků patří česká a britská výtvarná elita, zahrnující  jména autorů zastoupených v respektovaných mezinárodních sbírkách, na světových výstavách a aukcích. Například Gavin Turk je jeden z prominentních členů YBA, hnutí Young British Aritsts (kam se řadí vedle dalších umělců i Damien Hirst nebo Tracey Emin), které určovalo podobu britské scény v 90. letech minulého století. Vagónek vytvořila rovněž Tessa Farmer, proslavená detailní aplikací mrtvého hmyzu do výtvarných instalací, Bob a Roberta Smith, ilustrátorský kolektiv Le Gun a další. Mezi české autory se řadí Josef Bolf, Veronika Bromová,  Jiří David, Milena Dopitová,  Roman Franta, Jiří Kovanda, Michal Pěchouček, Michal Rittstein, Jiří Surůvka, Jakub Špaňhel. 

Coal and Steel

Ke spolupráci na výstavě v rámci Czech Open 2012 bylo přizváno patnáct českých a britských výtvarníků. Čeští kurátoři působící v Londýně, Jaroslav Krampol a Jaroslav Kyša, vytvořili výběr českých umělců mladé generace.  Někteří  z představených českých autorů působili v Londýně (Jakub a Anežka Hoškovi, Tereza Bušková, Hynek Martinec), další pracují v Čechách, ale dnes jsou již etablovanými umělci na zahraniční scéně (Matuška, Kaláb, Pffeifer, Thýn, Vladimír 518...). Své práce vystavili i přizvaní londýnští umělci z galerijního okruhu východní části města a čtvrti Shoreditch (Stella-Sawicka, Smith, Watkins). Oslovení výtvarníci se prezentovali díly, která byla jejich referencí na modernismus a jeho ideje a průmyslový a ekonomický rozvoj začátku 20. století. Ten je symbolizován Kupkovou malbou Amorfa – Dvoubarevná fuga z roku 1912. Právě stoleté dílo inspirovalo vizuální styl české olympijské výpravy pro LOH 2012 v Londýně.

Namalujme olympiádu

Z podnětu Českého centra a České školy bez hranic v Londýně vznikl zajímavý projekt. Více než 180 českých a britských dětí v šestapadesáti výtvarných dílnách pěti londýnských organizací vytvořilo příběh své vlastní olympiády. Tento příběh pak ožije v animovaném filmu výtvarnice Zuzany Jungmanové. Premiéra desetiminutového filmu Namalujme olympiádu! se uskutečnil v rámci výstavy Žijeme Londýnem v Českém centru Praha. Film doplnila instalace dětských prací z filmu. Následně slavil úspěch v Londýně.

Cílem olympijského projektu bylo ukázat, že umění nemá žádné hranice a že se mohou setkávat a spolupracovat děti i dospělí s různými kořeny, z různých koutů světa a různých náboženství. Snažili jsme se ilustrovat,  že olympiáda není pouze sportovním kláním, ale i ukázkou tolerance a přátelství.“ Zuzana Jungmanová, ředitelka České školy bez hranic Londýn.

Doubledecker Davida Černého

Asi nejvýraznější vzpomínkou na londýnskou olympiádu je klikající doubledecker Davida Černého. Výtvarník, který se proslul svou kontroverzní Entropou v Bruselu, vytvořil z klasického londýnského dvoupatrového autobusu z roku 1957 umělecké dílo, jehož si nešlo nevšimnout. Červený doubledecker měl z boku přidělané obří plechové paže a na nich se zvedal a klesal, jako kdyby dělal kliky. To vše bylo doplněné pečlivě vytvarovaným zadkem. Instalace stála před Českým domem v Islingtonu po celou dobu konání olympijských her. Na okna se promítal motiv slavného Kupkova obrazu.

Olympijský autobus London Booster.

Point, Pasta Oner: Kupka al Fresco                           

Série tří nových velkých graffiti dvou českých a jednoho místního umělce, které byly inspirovány Olympijskými hrami a malbou Amorfa Františka Kupky z roku 1912, která inspirovala vizuální styl českého týmu pro LOH 2012. Graffiti jsou umístěny ve veřejném prostoru na frekventované hlavní pěší stezce z Islingtonu směrem k olympijskému komplexu.

Street art inspirované Kupkou – součást sezóny Czech Open pořádané k OH 2012 (street art zleva Jan Kaláb,  Pasta Oner, londýnský umělec Inkie © Pasta Oner Point: Casa Nostra                                                                                                                       

Výtvarná instalace Jana Kalába původně vytvořená pro EXPO 2008 v Šanghaji, která přinesla pohled na město, jeho obyvatele a prostředí, které moderní urbanistika pro život vytváří, byla uvedena ve foyer budoucího Českého domu v rámci 2012 London Festival of Architecture a jeho tématu „The Playful City“. Výstavu přineslo České centrum jakou oficiální součást International Architecture & Design Showcase.

The Tap Tap                                                     

Živý open-air koncert unikátního orchestru dětí z pražského Jedličkova ústavu s laskavou podporou Magistrátu Hl. města Prahy během hlavního kulturního festivalu v Islingtonu před začátkem LOH. Na tento oblíbený víkendový festival směřují tisíce Londýňanů z celého města, pro které pražský soubor předvede koncert vlastní i převzaté hudby s účastí hostů a překvapením.

V rámci programu diváci mohli vidět i přehlídku prací mladých designérů Nové (Z)boží, retrospektivu Jiřího Trnky v British Film Institute nebo program vztahující se ke znovuotevření vily Tugendhat.

Od roku 2015 spolupracuje ČC Londýn s londýnskou neziskovou organizací Delfina Foundation, která nabízí mladým umělcům a kurátorům rezidence v kreativním prostředí a zprostředkovává kontakt mezi uměleckou scénou a veřejností. Díky dlouhodobé spolupráci s ČC Londýn, Institutem umění a v posledních letech také s Kuntshalle Praha se rezidencí zúčastnilo mnoho českých umělců a kurátorů: Šárka Zahálková, Václav Janoščík, Adam Vačkář, Jen Kratochvil, Jaro Varga, Tereza Záchová, Radek Brousil, Michal Novotný, Tereza Jindrová nebo Lucie Drdová.

Co se týká designu, česká móda se mnohokrát objevila na International Fashion Showcase jako doprovodné akci London Fashion Week, ale i na jeho hlavním programu. V roce 2016 bylo ČC spoluorganizátorem originální prezentace českého skla v rámci London Design Week – Brompton Design District. Interaktivní expozice Breathless představila sklářské produkty, vlastní výrobu skla, způsoby jeho barvení, využití i destrukce. V rámci programu se uskutečnila řada workshopů, rozhovorů, živého foukání skla či prohlídky Muzea skla organizovaného kreativní skupinou OKOLO.

Breathless – přehlídka českého skla na London Design Festival 2016. V popředí Jakub Jandourek z DECHEM studio © Bet Orten Po příchodu pandemie Covid-19 bylo nutné přesunout aktivity do on-line prostředí. Jedním z výsledků je podcastový projekt z roku 2021 iniciovaný ČC Londýn v rámci londýnského klastru EUNIC s názvem EUNICAST: Meet Visionary Europeans. Sestává ze sedmi vyprofilovaných rozhovorů s významnými osobnostmi evropské kulturní scény, kterými provázel moderátor BBC Joe Lyman. Jednotlivé epizody anglického podcastu jsou k dispozici zde. Dalšími on-line projekty byly například mezinárodní série diskuzí AI Science Café či již zmiňovaná videoprohlídka budov bývalého Československého velvyslanectví v Londýně Brutal Beauty, která vznikla v rámci London Festival of Architecture.

Vedení Českého centra Londýn

České centrum zakládal v roce 1993 Michal Mareš, který vedl centrum tři roky. Nově nastupující ředitelka Olga Poivre d’Arvor přenesla do Londýna své zkušenosti z předchozích kulturních institucí. Ředitel Tomáš Zykán nastoupil do Českého centra na přelomu tisíciletí a nová doba přinesla i řadu změn. Unikátní a ojedinělé projekty s sebou přineslo působení ředitele Ladislava Pflimpfla, který České centrum úspěšně provedl například Českou sezónou v rámci LOH 2012, ale třeba i prvním předsednictvím v roce 2009. Tereza Porybná se zkušenostmi z charitativních projektů a organizací úspěšně zasáhla i mladší publikum. Nyní vede České centrum Přemysl Pela, který není naší síti neznámý. V devadesátých letech již vedl České centrum New York.

Tým Českého centra před kanceláří v Harley Street, 2007 © Archiv Českého centra Londýn. Významné osobnosti

Za třicet let svého působení přivítalo České centrum Londýn stovky významných osobností české i světové kultury. Namátkou jmenujme: Václav Havel, Jiří Bělohlávek, David Černý, Sir Tom Stoppard, Miroslav Holub, Jan Švankmajer, Jan Kaplický, Plastic People of the Universe, Josef Koudelka, Stanislav Kolíbal, Ian Anderson, Timothy Garton Ash, Aleš Najbrt, David Vávra, Sir Michael Burton, Sir John Tusa, Herbert Lom. Jednu z akcí navštívil i současný král Spojeného království Karel III., v té době princ z Walesu.

london.czechcentres.cz