Založení Českého centra Madrid

Španělsko

České centrum (ČC) Madrid bylo založeno 1. ledna 2004, a to recipročně v souvislosti s otevřením Instituto Cervantes v Praze. 

Slavnostní akt zahájení jeho činnosti proběhl 12. prosince 2003 v městském kulturním centru Conde Duque za přítomnosti velvyslance Martina Povejšila a generálního ředitele Správy českých center (což byl oficiální název Českých center do 30. 6. 2004) Jana Bondyho.  

Prostory

ČC Madrid, jako jedno z prvních Českých center tohoto typu, sídlí již od svého otevření v budově českého zastupitelského úřadu v Madridu. Nedisponuje vlastními reprezentativními prostory, pouze dvěma kancelářemi. Od počátku se činnost orientovala na spolupráci s významnými kulturními institucemi a festivaly i jinými institucemi po celém Španělsku.  

Kulturní program

V období, kdy České centrum Madrid vedla Adriana Krásová, byl každý rok kromě dalších akcí věnován jednomu centrálnímu a obsáhlému projektu, který vedl k navázání kontaktů v dané kulturní oblasti. 

Rok 2006 byl doslova Sezónou české scény, tak byla totiž nazvána celoroční přehlídka českých divadelních a tanečních představení na řadě významných festivalů, především v Madridu a Valencii. Nejvýraznějším počinem bylo první uvedení česko-francouzského projektu bratří Formanů a divadla Dromesco Bouda ve Španělsku. Spolupráce s bratry Formanovými pak pokračovala během následujících let, kdy byly ve Španělsku uvedeny jejich další projekty.  

Sezóna české scény a především pak česko-francouzský projekt Boudy bratří Formanů vzbudily velký zájem Španělů i tamních médií. Za vše hovoří dva články v celostátním a nejčtenějším španělském deníku El País,“ zhodnotila událost Adriana Krásová, první ředitelka Českého centra v Madridu, v článku Milana Hostýna pro Hospodářské noviny.

Autor sám popisuje atmosféru představení takto: „Jedna salva smíchu provázela druhou a atmosféra v Boudě bratří Formanů byla báječná. Ať už to bylo v Madridu nebo ve Valencii. Každý den bylo vyprodáno a lidé ještě po začátku představení čekali, zda se přece jen nedostanou do sálu. I to patřilo k letošní Sezoně české scény ve Španělsku.“ 

V roce 2007 byl hlavním projektem Španělský podzim s českým filmem. Jeho součástmi byla přehlídka téměř 130 českých animovaných filmů na festivalu Animadrid a ve filmotéce ve Valencii, Týden experimentálního filmu a pocta FAMU v Madridu, Česká republika jako hostující země na filmovém festivalu evropského filmu Sevilla Festival de Cine 100 % Europeo aj. Více o tomto projektu můžete zjistit na stránkách Radia Prague International. Třešničkou na dortu, přesněji řečeno dvěma třešničkami, byla cena za nejlepší dokumentární film režisérky Heleny Třeštíkové (za film Marcela) a zvláštní ocenění Jiřího Menzela, který byl čestným hostem festivalu.

Znakem roku 2008 byly Literární výlety do Španěl. Jednalo se o sérii literárních výletů, během nichž se laickému i odbornému publiku představilo v Madridu, Barceloně i dalších městech 13 českých autorů, např. básníci Kateřina Rudčenková, Petr Halmay či Petr Borkovec, prozaici Patrik Ouředník, Emil Hakl, Jan Balabán, Michal Ajvaz, Magdaléna Platzová nebo Jaroslav Rudiš.  

Heslem roku 2009, kdy proběhlo první české předsednictví v EU, bylo Z Čech až na konec světa. V rámci tohoto projektu proběhlo připomenutí mírového poselství Jiřího z Poděbrad, vedené Lvem z Rožmitálu, které vedlo až na mys Finisterre. Zde byla u příležitosti českého předsednictví zasazena do skály pamětní deska. Akci doprovázelo vystoupení souboru Continuo. 

Z Čech až na konec světa. Průvod na mys Finisterre, 2009 © Archiv Adriany Krásové Ani po skončení funkčního období první ředitelky ČC Madrid a nástupu nové, Věry Zátopkové, nebyla nouze o velké projekty. V roce 2011 ovládly hlavní město Španělska Dny Prahy v Madridu, sestávající z řady aktivit propagujících naše hlavní město jako turistickou destinaci. Místní i turisté mohli navštívit například architektonickou výstavu Pražský funkcionalismus nebo vrcholnou akci, velkolepý koncert skupiny The Tap Tap v Teatro Circo Price. O Dnech Prahy v Madridu si můžete poslechnout nebo přečíst reportáž Tomáše Průši pro Český rozhlas

Výraznou akcí dalšího roku byla půlroční retrospektiva díla uznávaného českého filmového tvůrce Jana Švankmajera ve španělských filmotékách, jež nabídla projekce všech 32 snímků umělce, včetně posledního celovečerního filmu Přežít svůj život, který byl obohacen doprovodnou výstavou koláží v galerii Bellas Artes ve Valencii. 

V osmém roce svého působení se opět zvýšil počet akcí pořádaných ČC Madrid, a to na 337. V nabídce například byly koncerty Dana Bárty & Robert Balzar Trio a Ivy Bittové v Santiago de Compostela v rámci festivalu Via Stellae. Akci navštívilo 1200 posluchačů. Úspěšná byla i prezentace české literatury na prestižním literárním festivalu Getafe Negro 2012, kde bylo Česko hlavním hostem. České centrum Madrid uspořádalo například autorská čtení spisovatelů Pavla Kohouta, Ivana Klímy nebo Emila Hakla, představilo španělský překlad knihy Slib od Jiřího Kratochvíla či výstavu o Franzi Kafkovi. Další úspěšný projekt navštívilo v průběhu pěti měsíců 55 000 zájemců: výtvarník Jiří Kovanda představil pod názvem Dva zlaté prstýnky svůj konceptuální projekt realizovaný na míru výstavní galerii Palacio de Cristal Museo Reina Sofía v Madridu.  

Na 51. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Gijónu byl jednou z hlavních hvězd režisér Jiří Menzel, který ve Španělsku představil svůj nový film Donšajni. Součástí programu festivalu v Gijónu byla i výstava Jiří Trnka: Ve službách imaginace

České centrum Madrid iniciovalo a spoluorganizovalo v roce 2014 v Barceloně a Madridu mezinárodní surrealistickou výstavu Metamorfosis. Stěžejním bodem projektu byla výstava objektů, části kunstkomory a promítání filmů Jana Švankmajera

 „Výstava byla velkým úspěchem ani ne proto, že ji navštívily desetitisíce diváků, ale proto, že podle ohlasu řady návštěvníků posunula jejich vnímání reality. Surrealisté neorganizují své výstavy, aby se pochlubili svou tvorbou, ale proto, že hledají spolupracovníky ke změně světa a proměně života. Je třeba vyzdvihnout maximální aktivitu pracovníků ČC, kteří se podíleli nejen na organizaci a přípravě výstavy, ale i na její prezentaci a propagaci.“ Jan Švankmajer 

V následujícím roce bylo Česko poprvé hlavním hostem Mezinárodního festivalu animovaných filmů, speciálních efektů a videoher Animayo. Režisérka a výtvarnice Michaela Pavlátová promítla a uvedla cyklus svých krátkých filmů a přednášela o své tvorbě. Vizuální umělec Alex Dowis (vl. jm. Aleš Jindra) naživo vystoupil se svým lightartem. Na festivalu se také uskutečnila světová premiéra celovečerního filmu R. Berana Malý pán. 

V roce 2016 ČC Madrid, kdy už zde působil další ředitel, Stanislav Škoda, rozšířilo své aktivity do zemí Latinské Ameriky. Díky tomu se Česko mohlo představit jako hlavní host na populárním Festivalu evropského filmu GUCE v Guanajuatu. Proběhla promítání 16 českých filmů (například Kobry a užovky), 4 přednášky, ale i workshop výroby loutek výtvarníka a loutkáře Františka Skály jr., který na festivalu uvedl i film Malý pán. Celkově se v roce 2016 uskutečnily desítky projekcí českých filmů v Kolumbii, Chile a Mexiku. Co se týká území Španělska, velké ohlasy zaznamenala prezentace vývojářského studia Amanita Design na festivalu Animayo v Las Palmas de Gran Canaria a v Madridu, dále přehlídka nejnovějších projektů z oblasti nanoprůmyslu a nanovýzkumu (ve spolupráci s Institutem IMDEA). Díky aktivitám ČC Madrid vyšla řada překladů českých knih ve španělštině a katalánštině. České publikace vycházely i v latinskoamerických nakladatelstvích, což českým autorům otevřelo trh s téměř půlmiliardou hispanofonních čtenářů. 

Jednou z nejvýznamnějších akcí „osmičkového“ roku 2018 byla výstava Československo (1968 – 1991). Od pražského jara po odchod sovětských vojsk. V rámci největšího festivalu fotografie ve španělsky mluvícím světě PhotoEspaña byla v prostorách galerie Santa María La Rica v Alcalá de Henares vystavena stovka fotografií různých autorů od srpnové okupace, přes pohřeb Jana Palacha, listopadovou revoluci v roce 1989 až po snímky odcházejících sovětských vojáků. 

České centrum Madrid předsedalo poprvé od jeho založení, v období od října 2018 do října 2019, španělskému klastru EUNIC España. V roce 2019 se podařilo uspořádat účast klastru na festivalu architektury Concéntrico v Logroñu. V září 2019 se uskutečnil pod vedením ČC Madrid tradiční Týden evropských jazyků a uvedení interaktivní vědomostní počítačové hry s reáliemi evropských zemí

Nástup pandemie koronaviru v březnu 2020 znamenal ve Španělsku zrušení všech živých akcí od 9. 3. 2020 do konce května 2020. V létě došlo k uvolnění a během podzimní druhé vlny pandemie se podařilo uskutečnit některé akce naživo. Jednalo se například o otevření výstavy Miroslava Šaška v Literárním domě v Matadero Madrid, Jana Kalába v galerii Kreisler a Jitky Kolbe Růžičkové v Královských sklárnách. Během lockdownu se podařilo uspořádat řadu akcí online, zejména prezentaci českých videoherních studií v rámci Festivalu Animayo a v létě online síťový projekt věnovaný českému animovanému filmu. Na podzim 2020 se podařilo uskutečnit dramatizované čtení Čapkovy hry R.U.R., zajistit osobní účast českých architektů na projektu intervencí do veřejného prostoru v Logroñu a některé menší akce naživo. 

V roce 2021 se už podařilo uskutečnit většinu akcí prezenčně. Velký zájem publika zaznamenala výstava soch a obrazů Jaroslava Róny. Na festivalu architektury a designu Concéntrico se úspěšně představil vítěz Ceny Czech Grand Design, Studio Herrmann & Coufal, a oba pánové zde vedli interaktivní workshopy „udělej si vlastní lavičku“ a na závěr uspořádali komentovanou prohlídku svých prací. Obrovskou mediální podporu měla účast režisérky Michaely Pavlátové na zahájení festivalu Animayo s novým filmem Moje slunce Mad, který o dva roky později, v roce 2023 získal prestižní ocenění francouzské filmové akademie César za nejlepší celovečerní animovaný film. 

V období druhého českého předsednictví v Radě EU, v druhé polovině roku 2022, byla jedním z nejvýraznějších počinů ČC Madrid spolupráce na muralu českého umělce Přemysla Černého v rámci síťového projektu Českých center Street Meets (Mural) Art, jehož tématy bylo sousedství, komunita a vzájemnost.  

Přemysl Černý a jeho mural v rámci festivalu FLIPAS © Archiv Českého centra Madrid Vedení Českého centra Madrid 

Při založení ČC Madrid v roce 2004 byl pověřen jeho řízením Jan Havrlík, manžel diplomatky Pavly Havrlíkové. V roce 2005 se první jmenovanou ředitelkou stala Adriana Krásová, hispanistka, anglistka a překladatelka, která dnes působí na pražském ústředí Českých center jako vedoucí projektu Noc literatury a specialistka na obor literatury. České centrum se v roce 2008 stalo zakládajícím členem EUNIC Madrid, jehož byla Adriana Krásová v roce 2010 vicepresidentkou. Od roku 2010 působila v čele centra politoložka, žurnalistka a diplomatka Věra Zátopková. Rozhovor, který v roce 2013 poskytla novinářce Juditě Matyášové, je k dispozici zde. Věru Zátopkovou vystřídal publicista, překladatel, hispanista Stanislav Škoda. Rozhovor, který v dubnu 2015, tedy prakticky v začátcích působení na ČC Madrid, poskytl Českému rozhlasu, si můžete poslechnout zde. Naopak rozhovor po skončení jeho vyslání je k dispozici na stránkách Českých center. V létě roku 2021 došlo ke střídání na pozici ředitele a Stanislava Škodu nahradila Jana Polívková Čepeláková. Více o ní můžete zjistit v rozhovoru pro Hispánsko-českou obchodní komoru zde

Významné osobnosti 

Jiří Turek a Jana Jabůrková, Martin Janecký, Eva Koťátková, Lucie Faulerová, Eduard Šístek, Michael Žantovský, Jaroslav Róna, Jiří Mádl, Olmo Omerzu, Agnieszka Holland, Marek Šindelka, Herrmann & Coufal, Bianca Bellová, Adéla Součková, Jitka Kolbe Růžičková, Jan Kaláb, Michaela Šilpochová, Ondřej Kobza, Marek Beneš, Pavel Hroch, Filip Šroubek, Jaroslav Šíp, Martin Rajniš, Tomáš Kosnar, Tereza Ruller, Petr Pavel, Jiří Kovanda, Miloš Urban, Romana Uhríčková, Martin Kloda, Hana Procházková, Alena Mornštajnová, Jaroslav Kolář, Arno Pařík, Petr Forman, Jan Svěrák, Galina Miklínová, Michaela Pavlátová, Martin Rajniš, Petr Nikl, Jiří Sozanský, Radka Denemarková, Petr Placák, Marek Toman, Petr Stančík, Dana Kyndrová, Daniel Vávra, Ludvík Kunz, Ivan Souček, Václav Šípek, Kateřina Hager, Václav Kadrnka, Tomáš Baroš, Adam Kost, studio Mjölk: Jan Vondrák, Jan Mach a Lukáš Holub, Kateřina Rudčenková, Petr Halmay , Petr Borkovec, Patrik Ouředník, Emil Hakl, Jan Balabán, Michal Ajvaz, Magdaléna Platzová, Jaroslav Rudiš, Petr Forman, Matěj Forman, Jiří Barta, Otomar Krejča, Dan Bárta, Petr Šrut, Václav Bělohradský

madrid.czechcentres.cz