Založení Českého centra Milán

Itálie

České centrum (ČC) Milán bylo založeno v červnu roku 2010 v návaznosti na zrušení ČC Řím, jehož agendu převzalo. S agendou se sem přesunul i ředitel Miloslav Hirsch.

První akcí, které nově vzniklé centrum uspořádalo, byla výstava Apparizioni celesti (Nebeská zjevení) Jana Híska. 

Prostory

České centrum Milán sídlí v budově na adrese Via G. B. Morgagni 20, přezdívané Český dům, jejž sdílí s Generálním konzulátem ČR v Miláně a agenturami CzechTourism a CzechTrade.  

Stavba pochází z let 1971–1976, kdy zde nahradila původní dům z 20. let 20. století, a byla postavena pro potřeby Československého zastupitelského úřadu. Jejím architektem byl Zdeněk Kuna a spolupracovala na ní známá milánská firma FEAL specializující se na prefabrikaci. 

Budova se skládá ze vzdušného proskleného přízemí a tří dalších podlaží. Konstrukční systém je tvořen vertikální strukturou z oceli a horizontální strukturou ze železobetonu, obvodové zdi jsou z trachytových desek zasazených v rámu z bronzového eloxovaného hliníku s matnými antireflexními skly. Fasáda je členěna pásovými okny, z nichž některá přecházejí plynule do několika polí různých výšek, nabourávající tak její přísnou symetrii, nejvyšší patro „vykousává“ otvor lodžie přiléhající k obytnému prostoru. Více o Českém domě v Miláně si můžete přečíst zde

Kulturní program 

Jednou z prvních akcí byl festival filmů Karla Zemana v Miláně v roce 2010, připravený při příležitosti 100. výročí narození tohoto významného režiséra. Proběhla zde promítání čtyř Zemanových filmů: Poklad ptačího ostrova, Na kometě, Cesta do pravěku a Vynález zkázy. Kromě festivalu byla uskutečněna také výstava Pavla Piekara s názvem Tváře políbené múzou, zaměřená na významné osobnosti české a italské minulosti. Další akcí tohoto roku byla mezinárodní konference o skladateli Josefu Myslivečkovi, která měla významný přínos pro další bádání o tomto průkopníkovi hudebního klasicismu žijícím v Itálii. Na závěr konference byl uspořádán galakoncert v barokním divadle Fraschini, kde Mysliveček působil. 

České centrum připravilo v roce 2011 několik významných akcí: setkání, kterých se zúčastnili kromě širokého publika i odborníci a vysokoškolští pedagogové s výtvarným, historickým, vědeckým, hudebním a muzikologickým zaměřením. Jejich přítomnost byla rozhodující pro přípravu dalších akcí a Festivalu malých knižních nakladatelů v Suseganě, kde bylo Česko hlavním hostem. Organizované přednášky (Iva Knobloch: Ladislav Sutnar) na Politecnico di Milano přilákaly do Českého centra studenty, kteří se sem začali vracet na další akce. České centrum se programově soustředilo na navázání dlouhodobé spolupráce s českými uměleckými školami.  

V roce 2012 se konala výstava fotografií Jana Lukase v Terstu. Tato výstava získala značnou pozornost a navštívilo ji 150 000 lidí. Lukasovy fotografie jsou totiž jediným známým dokumentem zobrazujícím italské utečenecké tábory šedesátých let, a proto jsou pokládány za součást italských dějin.  

V tomto roce také ČC Milán připravilo divadelní festival Il Giardino delle Esperidi, na kterém se představily české divadelní skupiny DOT 504 a Švejda a Beneš. Nejvíce tiskových ohlasů pak zaznamenala konference a výstava Dagmar Hochové věnovaná Václavu Havlovi.  

Je málo událostí, které v průběhu roku zcela promění vizáž i chod Milána, a jednou z nich je právě milánský Design Week neboli FuoriSalone, který v Miláně probíhá u příležitosti veletrhu nábytku Salone del Mobile. Každoročně v dubnu se ulice, vitríny a jinak uzavřené prostory promění ve velkou vitrínu světových designových trendů a unikátních designových instalací. České centrum se jej poprvé za dobu působení této sítě v Itálii (tedy od roku 2005) zúčastnilo, a to výstavou Jana Pelcla a firmy Bomma s názvem Furniture and Objects. Zajímavou kuriozitou byla prezentace středověkého jeřábu na Fakultě architektury památkové péče v Miláně. Tesařský mistr Petr Růžička a inženýr statik Vít Mlázovský zde představili jediný fungující středověký jeřáb poháněný lidskou silou, který byl sestrojený výhradně metodami ze 14. století. 

V roce 2013 se České centrum v Miláně zaměřilo na projekty v oblasti literatury, designu, vědy a vzdělávání. Velký úspěch zaznamenal český design na milánském Design Week. Prvním českým počinem byla instalace s názvem Stolečku, prostři se!, tedy tabule prostřená kolekcemi Maxima Velčovského, Jiřího Pelcla a Františka Víznera, obklopená židlemi české provenience a doplněná řadou dalších designových kousků. Druhým počinem byla výstava studentů Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Bite Me Milan

V oblasti literatury se setkala s vřelými ohlasy účast Kateřiny Rudčenkové na BookCity Milano a také první ročník Noci literatury ve Florencii za účasti Petry Hůlové. 

Český film to bez dabingu nemá v Itálii jednoduché. V roce 2014 však díky Českému centru dostal titulky Habermannův mlýn Juraje Herze, jehož premiéra proběhla v Miláně za přítomnosti režiséra, a pro premiérové spojení s milánským filmovým festivalem byly do italštiny nově přeloženy film Něco z Alenky a řada krátkometrážních snímků Jana Švankmajera. Díky spolupráci s katedrami českého jazyka na italských univerzitách byly například uvedeny filmy Kuky se vrací a Karamazovi

Petr Hruška, laureát Stání ceny za literaturu, přijel do Milána a Livorna u příležitosti prvního italského překladu svého výběru básní. Básník zároveň převzal cenu Ciampi, pojmenovanou po livornském zpěvákovi a textaři. Sbírka Auta, která vjíždějí do lodí, je zase pojmenována po básni inspirované Livornem, velkými trajekty a prvním setkáním s mořem. I přes vyčerpávající šňůru prezentací, tlumočení a čtení došlo k výjimečnému splynutí místa a syrové poetiky Hruškových básní. 

 „V roce 2014 hostilo (během design week) instalaci, kterou pod vedením Michala Froňka připravili studenti UMPRUM ve spolupráci s firmou TON a BOMMA. Již dlouho dobu jsme si říkali, že ČC by se mělo stát centrem propojování, networkingu a rozvíjení nové spolupráce a tak jsme se do příprav pustili s nadšením. Nadšení vzniklo i na straně firem TON a BOMMA, které byly ochotny se do projektu zapojit a podpořit jej. A tak vznikl projekt Glasswood, s unikátní venkovní světelnou instalací a interiérovou prezentací nových návrhů obou firem. Nadšení byli i studenti, kteří se hned po příjezdu do Milána pustili do náročné dvoudenní instalace. Jejich nadšení jsme podporovali pravou italskou kávou. Na FuoriSalone se networkuje, ale hlavně na párty, která samozřejmě nesměla chybět ani v ČC. Bylo opravdu skvělé vidět, jak se ČC stalo opravdovým centrem pro setkání a výměnu zkušeností a zážitků z Milána. Potkali se zde najednou české firmy, školy a studenti s italskými architekty a studenty. A kde jinde se sejít než v ‚CCéčkách‛ glosovali všichni a pro náš tým to bylo ta nejlepší odměna, až do té doby, než kolem jedenácté večerní došlo pivo… Už se ale těšíme na další designová setkání v ‚CCéčkách‛.“ Radka Neumannová, ředitelka ČC Milán 

V roce 2015 se konala světová výstava EXPO v Miláně. České centrum a ústředí Českých center se úspěšně podílely na organizaci několika významných akcí. Jednou z nich byla retrospektiva a výstava věnovaná Karlu Zemanovi, která připomněla ocenění filmu Vynález Zkázy z EXPO 1958 v Bruselu. Také se poprvé konala výstava s názvem Česká věda bojuje s viry, jež představovala objevy profesora Antonína Holého v oblasti vývoje léčiv proti AIDS a hepatitidě typu B. Tuto výstavu připravilo Národní technické muzeum ve spolupráci s Ústavem organické chemie a biochemie Akademie věd ČR. Výtvarné zpracování výstavy bylo svěřeno grafikovi Jáchymu Šerému, který se nechal inspirovat tvarem fulerénu, molekuly z uhlíkových atomů. Český pavilon na výstavišti EXPO navštívilo celkem 2,5 milionu návštěvníků. Tento úspěch značně přispěl k propagaci českého umění, vědy a kultury. 

Rok 2016 se nesl zejména ve znamení 700. výročí narození císaře Karla IV. ČC Milán uspořádalo několik úspěšných výstav a přednášek napříč Itálií v místech spojených s Karlem IV., které přilákaly několik tisíc návštěvníků. Stejně velká pozornost byla věnována výročí narození Václava Havla. V Miláně proběhla konference Evropské dialogy Václava Havla, výstavy, divadelní představení a řada dalších akcí. Mezi úspěšné projekty tohoto roku patřila také prezentace filmového režiséra a autora filmu Ztraceni v Mnichově Petra Zelenky na Filmovém festivalu v Bergamu či účast české spisovatelky Radky Denemarkové na mezinárodním literárním festivalu Křižovatky civilizace v Benátkách, na kterém představila italský překlad knihy Peníze od Hitlera

V roce 2017 se podařilo představit české produkty a unikáty v prestižních institucích (např. Trienále di Milano nebo Museum Módy v Palazzo Morando v Miláně). Ve spolupráci s italskými nakladateli se podařilo zajistit propagaci českých současných autorů v Itálii, což vyústilo ve vydání nových titulů. V rámci oslav zde rezonovaly události spojené s výročími, jako byly narozeniny Miloše Formana nebo Oscarová ocenění Theodora Pištěka. Rozsáhlá výstava a filmová přehlídka v Bergamu se setkala s ohromným zájmem publika a tisku. V průběhu roku došlo k navázání spolupráce s řadou institucí, došlo na uzavření partnerství s nadací Přátel La Scaly, prestižního operního domu. 

Rok 2018 proběhl ve znamení 100. výročí založení Československa a 50. výročí pražského jara. České centrum Milán uspořádalo řadu úspěšných výstav, přednášek a filmových projekcí napříč celou Itálií. Program Festivalu národů, významné kulturní události, tvořilo právě Česko, jeho hudba a kultura. Mezi úspěšné projekty minulého roku patřila také účast českých spisovatelů Kateřiny Tučkové a Patrika Ouředníka na Mezinárodním literárním festivalu v Mantově, na kterém prezentovali italské překlady svých knih. 

V rámci Milano Design Week se uskutečnila v ČC Milán první zastávka putovní výstavy Příběh českého designu, jež vycházela z publikace Uměleckoprůmyslového muzea v Praze s názvem Design v českých zemích 1900–2000 a představovala ikonické předměty českého designu, které prokázaly svou nadčasovou kvalitu mimo jiné i tím, že se stále (či znovu) vyrábějí. Projekt byl připraven ve spolupráci s kurátorkou Ivou Knobloch, designéry Jakubem Berdychem a Josefem Tomšejem z Qubus Design studio a Štěpánem Malovcem, autorem nápaditého grafického ztvárnění. 

Největším úspěchem Českého centra Milán v roce 2019 bylo umístění Lavičky Václava Havla na půdu milánské univerzity Statale. Díky spolupráci s Generálním konzulátem ČR v Miláně a dalšími partnery se tak v listopadu 2019 k 30. výročí od sametové revoluce podařilo inaugurovat lavičku za přítomnosti Dagmar Havlové a Aleny Šeredové. 

V roce 2020 uvedlo České centrum svůj původní on-line projekt Kultura v karanténě, který vznikl v reakci na protipandemická vládní nařízení, kvůli kterým přestalo být možné pořádat akce naživo. Jeho cílem byla prezentace knih českých spisovatelů, jež vyšly v italském překladu. Uskutečnilo se 13 setkání za virtuální přítomnosti autorů knih. Série vzdělávacích videí Dvě minuty s češtinou zase krásně posloužila jako promo pro otevření nových on-line kurzů češtiny a přispěla tak k rapidnímu rozšíření studentské základny. Z živých akcí se podařilo realizovat Filmový festival v Terstu, Letní kino na generálním konzulátu a výstavu I. Hosnedla v Miláně.  

Velký úspěch sklidil projekt České hrdinky, představený jak formou on-line přes sociální sítě, tak off-line venkovní výstavou na plotě před budovou generálního konzulátu. Jedná se o ilustrovanou mozaiku příběhů významných českých žen – panovnic, političek, umělkyň, badatelek či sportovkyň, které otiskly výraznou stopu do historie i současnosti nejen v českých zemích, ale i v mezinárodním kontextu. Projekt byl inspirován 100. výročím uzákonění rovného volebního práva pro československé ženyvroce 1920 a 200. výročím narození spisovatelky Boženy Němcové. Přináší portréty významných ženských osobností, viděných očima studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni, které vedla jejich mentorka a učitelka Renáta Fučíková. Autorkami doprovodných textů jsou historička Lenka Křížová a spisovatelka Kateřina Tučková. Výstavní projekt navázal na stejnojmennou knižní publikaci, která vyšla na podzim 2020. ČC Milán při této příležitosti představilo unikátní portrét Jarmily Novotné, který vytvořila studentka Viktorie Sýkorová

Výstava České hrdinky © ČC Milán Pro rok 2021 bylo signifikantní například vydání a prezentace italského překladu biografie Havel Michaela Žantovského. Vydání knihy iniciovalo ČC Milán a Generální konzulát ČR v Miláně u příležitosti 10. výročí úmrtí Václava Havla a prezentace knihy proběhla za přítomnosti autora v den nedožitých 85. narozenin Václava Havla v rámci kulturního festivalu La Milanesiana. K dalším úspěšným projektům se řadí výstava Tomkiho Němce Deset let bez Václava Havla či on-line týden věnovaný Milanu Kunderovi

U příležitosti českého předsednictví v Radě EU vznikly v rámci projektu Street Meets (Mural) Art dva muraly ve městě Ispra. Autorem obou děl je česko-kanadský street-artový umělec David Strauzz, který vytvořil ve Společném výzkumném středisku Evropské komise portréty Václava Havla a Karla Čapka, skrývající kódy, které pozorovatele dovedou k citátům těchto osobností v anglickém překladu. Strauzz při tvorbě využil speciálních pigmentů, zpracovávajících oxid uhličitý na kyslík. 

V roce 2022 bylo ČC Milán také prezidentem místního klastru sdružení evropských kulturních institutů EUNIC. Instituty společně pořádaly zářijový Filmový festival evropského filmu nebo také koncert Martiny Jankové, který slavnostně uzavřel české předsednictví v Radě EU.   

Vedení Českého centra Milán 

Prvním ředitelem ČC Milán byl Miloslav Hirsch, který předtím založil ČC Řím a posléze zastoupení sítě přesunul právě sem. Následoval Václav Šedý, který zde působil v letech 2011–2013. Nato byla krátce pověřena řízením dlouhodobá programová koordinátorka a vedoucí kurzů češtiny Simona Calboli. Brzy však nastoupila Radka Neumannová a ujala se vedení. V roce 2018 pak výběrové řízení vyhrála již zmíněná Simona Calboli a v létě téhož roku usedla do ředitelského křesla.

Významné osobnosti 

Jiří Bělohlávek, Pavel Fuksa, Viktorie Hanišová, Dagmar Havlová, Agnieszka Holland, Jan Hřebejk, Martina Janková, Kryštof Kintera, Ivan Komárek, Veronika Lišková, Vojtěch Novotný, Pavel Šporcl, Kateřina Tučková, Marek Šindelka, Zdeněk Zeman, Markéta Pilátová, Pavel Nový, Iva Knobloch, Bianca Bellová, Jitka Frantová, Olga Šroubková, Martin Kasík, Patrik Ouředník, Lenny, Černé divadlo Jiřího Srnce, Daniel Klánský, Lukáš Klánský, Jan Gebert, Sylvie Richterová, LAFORMELA: Miroslava Kohutiarová a Antonín Soukup, Kateřina Šedá, Matyáš Chochola, Pavel Steidl, Miroslava Hájek, Infinity Insight: Martin Vodička a Jakub Larva, Michael Žantovský, Tereza Boučková, Michal Hogenauer, Markéta Perroud, Petr Mader, Světlana Kulíšková, Kapela Garage, OKOLO a Adam Štech, kapela Mydy Rabycad a Žofie Dařbujánová, Andreas Pieralli, Marie Hasoňová, Václav Luks, David Strauzz, Adam Štěch, Radka Denemarková, Rony Plesl  

milano.czechcentres.cz