Založení Českého centra Tel Aviv

Izrael

České centrum (ČC) Tel Aviv bylo založeno v roce 2009 a stalo se tak díky výrazné intervenci tehdejšího českého velvyslance v Izraeli Michaela Žantovského

Samotné zahájení činnosti se uskutečnilo v květnu 2010 za účasti tehdejšího místopředsedy vlády a ministra zahraničních věcí ČR Jana Kohouta a Žantovského nástupce Tomáše Pojara ml.  

V rámci slavnostního otevření byla zahájena výstava Židé v boji a odboji – Rezistence československých Židů v letech druhé světové války. Na zahájení se sešli její tvůrce Tomáš Jelínek, kurátorka výstavy Zlatica Zudová-Lešková z Historického ústavu Akademie věd ČR, místopředseda Sdružení židovských vojáků a odborářů a člen Výboru obce legionářů Jindřich Heřkovič či českoslovenští odbojáři Jiří Kafka a Viktor Schwarcz. Význam výstavy tkví především v tom, že mohla publiku představit i málo známý fakt, že za druhé světové války nebyli židovští občané pouze oběťmi holocaustu, ale i aktivními bojovníky na frontě i v odbojových skupinách. 

Ředitel Stecher rovněž představil dvě knihy, jejichž téma se zabývá účastí našich židovských spoluobčanů v ozbrojených složkách za 2. světové války.  

První z nich byl sborník Židé v boji a odboji s bohatou fotografickou přílohou, který je složen ze čtyřiceti příspěvků účastníků mezinárodní konference, která se konala roku 2006 v Praze. Jejím cílem bylo taktéž upozornit na skupinu československých Židů, kteří v letech 1938 až 1945 aktivně bojovali proti holocaustu.  

Druhou publikací byla kniha z dílny občanského sdružení Magen Bojovali na všech frontách, která formou rozhovorů popisuje vzpomínky osmnácti židovských vojáků a odbojářů z druhé světové války. Autorem doslovu knihy se stal tehdejší český premiér Jan Fischer. (zdroj: vlada.cz)  

Prostory

ČC Tel Aviv sídlí v budově Velvyslanectví ČR v Tel Avivu v samotném centru města, v budově, kterou pro stát získal první československý velvyslanec v Izraeli Eduard Goldstücker (později odsouzený ve vykonstruovaném procesu na začátku 50. let 20. století). V budově je přednášková místnost, České centrum ale pro své výstavy menšího charakteru používá především Galerii Na plotě, outdoorový prostor, jehož nabídka se každého čtvrt roku obměňuje. Výstavu si vždy prohlédne na 2 tisíce lidí měsíčně. Pro své další aktivity využívá ČC partnerství s ostatními institucemi a organizacemi.  

Kulturní program

V prvních letech své činnosti se ČC Tel Aviv zaměřovalo na akce spíše menšího rozsahu. Výstava fotografií Fragments of a Style, která ukazovala unikátní architekturu tzv. Bílého města či Tel Aviv slaví 100! – výstava fotografií a plakátů, která vznikla u příležitosti 100. výročí vzniku města, oslavovaly krásy samotného Tel Avivu.  

České centrum spolupracovalo s českými regiony a městy na jejich prezentaci v Izraeli, za všechny zmiňme například město Poděbrady. 

Ani na českou literaturu se nezapomnělo. Ve spolupráci s nakladatelstvím Společnosti Franze Kafky odprezentovalo ČC Tel Aviv 3 knihy spisovatele Arnošta Lustiga a knihy Františka Steinera z nakladatelství Olympia, obojí v hebrejském překladu. 

Ředitel Stecher, známý svou účastí v několika snímcích Ireny Pavláskové, i v Izraeli projevil svou vášeň pro film. Založil putovní filmovou přehlídku Týden českých filmů, která proběhla v Tel Avivu, Jeruzalémě, Haifě a Sderot.  

ČC v prvních letech nabídlo řadu dalších kvalitních akcí, které stály za pozornost, ale větší zájem publika nezaznamenaly. Prorazit se podařilo s výstavou o architektuře Bauhausu, která dostala České centrum na telavivskou kulturní mapu. Putovní architektonická výstava Židovští architekti v Praze 1900–1938 (Jewish Architects in Prague 1900–1938) z produkce Galerie Jaroslava Fragnera zaznamenala úspěch zejména mezi milovníky architektury.

„Expozice vyvolala překvapení – návštěvníci slyšeli často poprvé v životě jména projektantů staveb, které velmi dobře znali. Mnozí v těch domech bydleli, pracovali, chodili do školy. Výstava představila příběhy několika desítek výrazných osobností, jako byli Ernst Mühlstein a Victor Fürth, Erwin Katona, Martin Reiner, Leo Mayer, Max Gerstl, Rudolf Wels, manželé Oscar a Elly Oehlerovi a mnohých dalších, jejichž díla dodnes stojí v Praze.“ Zdeněk Lukeš, dostupné zde

Lavička Václava Havla © Pavlína Schultz Druhý ředitel ČC Tel Aviv Lukáš Přibyl navázal na tradici filmové přehlídky Czech Film Week a rozšířil ji do pěti měst. Spolupráce s místními Cinematékami na této přehlídce, kvalita programového složení a řada hostů zaručila obrovskou diváckou odezvu a skvělý mediální dopad. Rozhovor s L. Přibylem z roku 2014 (nejen) o 5. ročníku festivalu si můžete přečíst zde

S českým filmem slaví České centrum v Izraeli všeobecně velké úspěchy. Již řadu let právě s ČC Tel Aviv spolupracuje většina velkých festivalů (např. Haifa, Jerusalem, DocAviv, AniNation), jejich produkce využívají znalostí, kontaktů a možností, jak představit to nejlepší z české kinematografie izraelským divákům. 

Jedním z největších a především logisticky nejnáročnějších projektů bylo vystoupení hudebního uskupení The Tap Tap v Jeruzalémě. Hudební skupina tvořená současnými a bývalými klienty Jedličkova ústavu uskutečnila koncert v Jeruzalémě, zahrála si v místní muslimské chudinské škole a zaplavala si v Mrtvém moři. Obrovská výzva pro tým Českého centra se vyplatila, koncert měl nejenom fenomenální úspěch a mediální dopad, ale zároveň ukázal, že handicap není nepřekonatelná překážka. Záběry z příprav vystoupení můžete zhlédnout v reportáži České televize

Působení Lukáše Přibyla završila spolupráce s architektem Martinem Rajnišem. Ten pro Svaté město vytvořil monumentální dřevěnou věž ve tvaru kaktusu (sabra) s poetickým názvem Ester. Veškeré komponenty byly vyrobeny v Česku, následně dopraveny do Izraele a věž byla sestavena v zahradách Hansen House, nově zrekonstruované bývalé nemocnice postavené v roce 1887, ve které dnes sídlí Centrum pro mladé umění, design, technologie, architekturu a nová média. Projekt, na kterém se podílelo nejen ČC Tel Aviv, ale i jeruzalémský a pražský magistrát a řada soukromých dárců, stál bezmála 6 000 000 korun. Povídání architekta Rajniše o projektu, doprovázené řadou fotografií a plánů, je dostupné zde.


Věž Ester © Pavlína Schultz  Rok 2018 byl přelomový nejen pro celé Česko, ale i pro ČC Tel Aviv. Krátce po příchodu nového ředitele Roberta Mikoláše se otevřel Český dům Jeruzalém a odstartovaly mohutné oslavy 100 let od vzniku samostatného Československa a 50 let od dramatických politických událostí roku 1968.  

U příležitosti 100. výročí vzniku Československa zcela symbolicky zazněla na vlnách izraelské rozhlasové stanice KAN oblíbené skladby Tomáše Garrigua Masaryka i hlas prvního československého prezidenta. Tyto velké události si ČC Tel Aviv připomnělo řadou tematických výstav, happeningů, koncertů, besed, konferencí, filmových projekcí či divadelních představení.  

I s Robertem Mikolášem se českému filmu na svaté půdě velmi daří. Czech Film Week je již zavedenou tradiční přehlídkou na kulturní izraelské scéně a díky vysoce držené laťce i hojně navštěvovanou akcí. Podařilo se navázat spolupráci i s dalšími filmovými festivaly a nabídnout nejnovější české snímky i tam. 

Velkým úspěchem bylo v roce 2022 uspořádání prvního ročníku Evropské noci literatury v Tel Avivu, kdy se do akce podařilo zapojit i sdružení evropských kulturních institutů EUNIC. Fotografie z akce si můžete prohlédnout na webu ČC Tel Aviv

S dnes již železnou pravidelností jezdí do Izraele velké české, moravské i slezské baletní, operní i činoherní soubory z našich předních velkých scén, aby předvedly svá umění. Takto logisticky i organizačně náročné akce by nemohlo ČC Tel Aviv uskutečnit bez stálého a dobrého partnera, kterým jsou kromě zastupitelského úřadu i aerolinky Smartwings.

Vedení Českého centra Tel Aviv 

České centrum v Tel Avivu zakládal David Stecher, který již měl s prací pro Česká centra bohaté zkušenosti. Do Izraele se stěhoval z Bavorska, kde vedl České centrum Mnichov. V Izraeli působil do roku 2012, kdy ho nahradil spisovatel, dokumentarista a politolog Lukáš Přibyl. Ten zůstal v pozici ředitele ČC Tel Aviv do roku 2017. V letech 2018 až 2023 vedl centrum bývalý zahraniční dopisovatel Českého rozhlasu Robert Mikoláš. V létě 2023 převezme štafetu Jan Štern

Významné osobnosti 

The Plastic People of the Universe, Nanohach, Arnošt Lustig, Petr Sís, Jan Hřebejk, Petr Zelenka, Irena Pavlásková, Naivní divadlo Liberec, Zdeněk Lukeš, Nakladatelství Labyrint, Joachim Dvořák, Markéta Mališová, Dan Merta, Jiří Mádl, Iva Janžurová, Alois Švehlík, Eliška Křenková, The Tap Tap, Antonín Kratochvíl, Josef Koudelka, Michal Bregant, Andrea Sedláčková, Jiří Peňás, Peer Moshe Friedmann, Štěpán Rak, Karel Vrtiška, Miroslav Ambroš, Jiří Slíva, Barbora Látalová, Martin Rajniš, Eduard Šístek, David Kalhous, Tamara Moyzes, Markéta Štinglová, Josefina Bakošová, Petr Bakoš, Jarmila Poláková, Judit Bárdos, Martin Dvořák, Spitfire Company

tel-aviv.czechcentres.cz