Založení Českého domu Jeruzalém

Izrael

V roce 2018, kdy naše republika oslavila významné jubileum, byl v Izraeli otevřen Český dům  Jeruzalém (ČDJ) z intervence tehdejšího českého prezidenta Miloše Zemana.  

Ten se jeho slavnostního otevření osobně zúčastnil společně s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem dne 27. 11. 2018.

Slavnostní otevření Českého domu Jeruzalém © Archiv Českého domu Jeruzalém Prostory 

ČDJ sídlí v prostorách Jerusalem Cinematheque, jedné z nejvýznamnějších kulturních institucí v metropoli. V budově se nacházejí 4 filmové sály, Národní filmový archiv a dvě galerie.  

Prostory ČDJ navrhl a realizoval izraelský architekt Buki Zuker, a to zcela zdarma jakožto výraz vděku Česku za to, že v roce 1948 pomohlo Izraeli v prvních válkách s Araby. Tomu se později dostalo osobního poděkování za toto jedinečné vyjádření vděčnosti z úst bývalého ministra zahraničí Tomáše Petříčka při setkání v Praze. Více o osobě a díle Buki Zukera naleznete zde.

Kulturní program 

Činnost Českého domu byla zahájena koncertem izraelského tria Hagai Shaham Trio a výstavami Masaryk a Svatá Země a Masaryk jako Fenomén. Izraelské trio zahrálo známé i méně známé skladby Antonína Dvořáka. Výstava Masaryk jako Fenomén o našem prvním prezidentu ho představila jednak jako osobnost, určitý fenomén a prostřednictvím dobových informací, fotografií a dokumentů jako osobu aktivní v zahraničním kontextu. Druhá z výstav, Masaryk a Svatá země, nabídla výběr z fotografií z první návštěvy tehdejší hlavy státu v zemi a další česko-izraelské příběhy. 

Jednou z prvních výstav, které se uskutečnily v prostorách ČDJ / Jerusalem Cinematheque byla výstava česko-slovenského skla s názvem Cross the Line. K vidění tak byly výrobky od patnácti nejznámějších českých skláren a jedné slovenské, některé z nich měly dokonce i světovou premiéru! 

Opomenout nesmíme Czech Film Week, který je samozřejmou součástí programové nabídky ČDJ a byl ještě před jeho založením. Jerusalem Cinematheque každoročně na této přehlídce spolupracovala s ČC Tel Aviv, nyní se spolupráce rozšířila i na ČDJ.  

Díky řediteli Robertu Mikolášovi se podařilo založit zajímavou divadelní tradici. V průběhu let přivezl za podpory partnerů několik předních českých, moravských a slezských divadelních scén do Izraele, aby představily své umění. V Jeruzalémě byla uvedena inscenace Šípková Růženka Divadla Drak, baletní večer Rossiniho Karty Národního divadla moravskoslezského či loutkové představení Naivního divadla Liberec: Šššš. Šššš. Hůůů. Haf!  

Zajímavým síťovým divadelním projektem byl stream projektu „AI: Když robot píše hru“. Hra, jejíž dialogy sepsala umělá inteligence při příležitosti stoletého výročí premiéry hry Karla Čapka R.U.R., vypráví příběh radostí a strastí každodenního života z pohledu robota. 

Kromě tradičních tematických projektů, jako například výstavy mapující česko-izraelské vztahy z různých úhlů, síťové projekty, partnerské spolupráce a další, se tým ČDJ pouštěl i na relativně nezmapované území.

A co mohli diváci ČDJ obdivovat? 

  • Prezentaci Vamberecké krajky na festivalu Hutzot Hayotzer. Součásti prezentace byl také workshop na výrobu krajky. 

  • JSG Jerusalem Skater Girls a WeSkate Israel uspořádali v roce 2019 čtvrtý ročník mistrovství Jeruzaléma ve skateboardingu. Společně s Českým domem Jeruzalém! Hlavním rozhodčím byl Petr Humpl z České republiky. 

  • 20 let zahraničních misí Armády České republiky – Výstava přibližuje působení českých vojáků v Kosovu, Iráku, Afghánistánu, Mali nebo na Islandu. Autory snímků jsou válečná fotografka Jarmila Štuková a fotograf a kameraman Tomáš Štěrba. 

Vedení Českého domu Jeruzalém   

Český dům otevřel roku 2018 bývalý zahraniční dopisovatel Českého rozhlasu Robert Mikoláš.  

Významné osobnosti

Hagai Shaham Trio, soubor divadla Drak, soubor Naivního divadla Liberec, soubor Národního divadla moravskoslezského, Michal Nohejl, Karel Štědrý, Ján Vasilko, Patrik Antzcak

jerusalem.czechcentres.cz